Lokata w banku czy kupno nieruchomości na wynajem?

Lokata w banku czy kupno nieruchomości na wynajem – co wybrać? Jeśli udało nam się zgromadzić dość dużo pieniędzy i planujemy odłożyć je na starość, przy czym według nas powinny leżeć one na koncie to jesteśmy jak najbardziej w błędzie, ponieważ są takie inwestycje, które przyniosą nam pewny zysk. Mając kwotę mieszczącą się w granicy pomiędzy 250 a 500 tysięcy złotych, mamy dwie podstawowe możliwości do wyboru, tylko którą jest lepiej wybrać?

Czy umieścić te pieniądze na lokacie w banku i niech spokojnie sobie tam rosną przy oprocentowaniu max 3,5% rocznie? Czy może lepiej jest kupić mieszkanie albo nieruchomość użytkową i zacząć je wynajmować? To zależy, ponieważ lokata jest pewna, jednak przyniesie nam mało dodatkowych oszczędności w stosunku do kupna mieszkania. Druga alternatywa wydaje się bardziej kusząca, jednak trzeba poświęcić jej o wiele więcej czasu i nerwów. Przy lokacie nie musimy się o nic martwić i nawet nie musimy myśleć o pieniądzach, natomiast w przypadku zakupu mieszkania, musimy je najpierw kupić w dobrym miejscu i w dobrej cenie, pokonać trochę biurokratycznych wymagań, odpowiednio zaaranżować i wyremontować, później znaleźć dobrych lokatorów i pilnować rachunków, oraz płatności.

Jednak czy nie lepiej jest trochę bardziej się postarać i zarobić o wiele więcej? Załóżmy, że mieszkanie kosztowało nas 300 tysięcy złotych, wynajmiemy je w taki sposób żeby dla nas na czysto wyszło tysiąc złotych miesięcznie, więc odliczając ewentualne remonty na nasz koszt i odliczając kaucję, po dwudziestu latach będziemy mieć na swoim koncie kolejne 240 tysięcy złotych, plus mieszkanie, które możemy sprzedać za co najmniej taką samą kwotę jak w momencie zakupu, jeśli tylko rynek nam na to pozwoli. Natomiast przy stałej lokacie i przy 300 tysiącach złotych oraz dwudziestu latach, będziemy mieć dodatkowe 170 tysięcy, czyli na pewno mniej niż nawet przy najwyższym spadku cen mieszkań na rynku, a w najlepszym przypadku zarobimy dodatkowe 200 tysięcy złotych. Rachunek wydaje się więc prosty.

Lokata bankowa czy nieruchomość na wynajem?

Jest jeszcze inna sprawa. Gdy mowa o nieruchomościach na wynajem to większość od razu myśli o mieszkaniu. Moim zdaniem bardziej opłacalna jest inwestycja w nieruchomość użytkową, którą można wynajmować firmom, albo wielu nabywcom na raz. Co takiego mam na myśli? A na przykład zakup placu w dobrym miejscu i postawienie tam blaszanych garaży. Większość osób żyjących w miastach mieszka w blokach i nie każdy posiada garaż na swój samochód. Mając spory plac można wynajmować garaże np. po 200 zł za miesiąc. Jeśli plac byłby na tyle duży, że zmieściłoby się tam 20 garaży to jak wynika z mnożenia można byłoby zarabiać pasywnie 4000 zł miesięcznie. Koszt postawienia jednego garażu na wynajem dałoby się zamknąć w 2000 zł. A więc inwestycja to 40000 zł na garaże + plac (to może być już koszt dobrych kilkuset tysięcy złotych). Z tym, że jeśli dysponuje się gotówką na inwestycje w ramach działalności firmy to można ją w taki właśnie sposób ulokować przez co zmniejszyć podatek do zapłacenia na koniec roku. Skoro już państwo zmusza przedsiębiorcę do płacenia podatków to lepiej, aby ta kwota była możliwie najniższa. Wynajem budynków firmom czy osobom to w dużym stopniu dochód pasywny, czyli wygodny sposób zarabiania pieniędzy bez konieczności pracy.

Podam jeszcze inny przykład z życia wzięty. Znajomy znajomego posiadał plac trochę oddalony od centrum średniej wielkości miasta. Tak się złożyło, że w mieście był mały ryneczek, gdzie handlowali kupcy. W pewnym momencie, dzięki decyzji władz miasta ten ryneczek został zlikwidowany i kupcy w jednej chwili stracili miejsce do handlu. Co zrobił ten znajomy? Korzystając z tej okazji przystosował swój plac dla tych kupców, zainwestował w ogrodzenie oraz ochronę 24-godzinną placu. Większość kupców przeniosło się ze swoimi straganami do niego, mimo że lokalizacja nie była taka super jak poprzednia. On na tym interesie zarabia teraz około 30000 zł miesięcznie na czysto. Trzeba przyznać, że facet miał sporo szczęścia, ale również całkiem niebanalny pomysł. Na pewno wygodniejsze jest takie właśnie wynajmowanie budynków czy placów firmom niż mieszkań czy pokoi osobom prywatnym.

Niestety nie jest prosto zdobyć taką gotówkę, aby zakupić odpowiedni plac, jednak warto jest pamiętać, że dla chcącego nic trudnego i trzeba po prostu szukać cały czas okazji.

Przeczytaj także: