Gdzie i jak ulokować oszczędności?

Czasami możemy mieć szczęście i trafi nam się niespodziewany zastrzyk dużej gotówki. Jeśli nie posiadamy potrzeb natychmiastowego wydania tych pieniędzy – np. na spłatę kredytów hipotecznych, pozostaje jedynie zastanowić się, jak ulokować pieniądze. Wybór jest naprawdę wielki i nie będziemy mieć większych trudności z podjęciem najlepszej dla nas decyzji. Rynek produktów i usług bankowych jest obecnie najbogatszy w całej swojej historii. Do dyspozycji mamy aż kilkadziesiąt różnych banków, w których odnajdziemy takie produkty jak: konta osobiste, rachunki oszczędnościowe, lokaty krótko i długoterminowe, a także fundusze inwestycyjne. Nie zapominajmy również o tym, że ulokować pieniądze można w obligacje, akcje, metale szlachetne i w końcu w nieruchomości.
Każda z wyżej przytoczonych propozycji ma swoje wady i zalety. Chcąc ulokować kasę w sposób bezpieczny i mieć do nich dostęp, warto zdecydować się na pierwszą grupę mechanizmów, w skład której wchodzą lokaty i konta oszczędnościowe. Wybierając którąś z tych opcji, warto się upewnić czy nasze depozyty będą posiadały zabezpieczenie gwarantowane przez inne banki. W przypadku funduszy inwestycyjnych trzeba pamiętać, że wycofanie środków w przeciągu kilku pierwszych lat, może skutkować wysokimi opłatami, mogącymi pochłaniać niemal połowę włożonych środków!

A czy trudno jest ulokować pieniądze w nieruchomości lub złoto? Zdecydowanie nie. Znacznie trudniej jest wyciągnąć z tej inwestycji pieniądze w takiej wysokości, które gwarantowałyby nam satysfakcjonujący zysk. Ceny nieruchomości z roku na rok są coraz niższe. Z jednej strony to pozytywna wiadomość dla tych, którzy szukają mieszkań dla siebie, z drugiej zła dla osób, którzy planowali zakup mieszkania w celach inwestycyjnych. Jak do tej pory, najlepszą i najbezpieczniejszą metodą na to jak ulokować pieniądze, okazuje się złoto. Pomimo że jego ceny są na stałym poziomie, a nawet trochę spadły, to w dalszym ciągu jest to jedyny gwarant zachowania pieniędzy bez ryzyka dużej utraty wartości.

Oszczędności często stanowią cały sens naszego życia. Wielu z nas pracuje tylko po to, aby gromadzić rezerwy finansowe, które posłużą w przyszłości do realizowania życiowych celów. Myśląc o swojej emeryturze, należy równie mocno koncentrować się na tym co tu i teraz. Gdzie ulokować oszczędności, aby były bezpieczne i odporne na utratę wartości? Propozycji jest kilka. Zdecydowanie polecić można wspomniane banki. Zdajemy sobie sprawę, że powierzenie oszczędności instytucjom bankowym może wywoływać w was obawy. Jednakże tylko tam są one w pełni bezpieczne. Przechowywanie oszczędności w domu nie jest dobrym pomysłem, z uwagi na możliwość kradzieży. Jeśli jednak zdecydujemy się na tę formę oszczędzania, koniecznie trzeba zainwestować w dobry sejf, monitoring, oraz ubezpieczenie mieszkania od skutków włamania i kradzieży.

Banki dbają o powierzone im pieniądze. Depozyty są ubezpieczone do 100,000 Euro. Planując ulokowanie oszczędności, warto pamiętać o złotej zasadzie, jaką jest dywersyfikacja. Nie należy wszystkich oszczędności lokować w jednym banku na jednym koncie. Podzielenie wszystkich zarobionych pieniędzy pomiędzy kilka banków i kont lub lokat, zapewni znacznie większą ochronę, a jednocześnie zapewnia łatwiejszy dostęp do oszczędności.
Niektórzy mogą być ciekawi, czy warto oszczędzać za granicą. Gdzie ulokować oszczędności zarobione podczas pracy na emigracji? Będąc w takiej sytuacji, warto rozważyć oferty zagranicznych banków. Często posiadają one znacznie lepiej oprocentowane mechanizmy oszczędzania, niż są to w stanie zaoferować banki krajowe. Na sam koniec jedna, ale bardzo ważna uwaga. Z pewnością wszyscy dobrze pamiętamy głośną sprawę Amber Gold. Tysiące osób straciło w niej oszczędności całego swojego życia. Oni również nie wiedzieli, gdzie ulokować oszczędności. Zdecydowali się na niesamowicie kuszącą ofertę lokaty w złoto o wysokim oprocentowaniu. Efekt jest znany nam wszystkim. Wybierając sposób lokowania oszczędności, róbmy to z głową. Podejrzliwie traktujmy każdą ofertę, która z mniej lub bardziej zdecydowany sposób odbiega od tego, co proponuje stabilna konkurencja.

Przeczytaj także: